Strategia de dezvoltare

Strategia de dezvoltare locală comuna Frecăţei 2021 - 2027

Existenţa unei strategii de dezvoltare locală ajută la crearea unei viziuni asupra comunităţii pe care ne-o dorim în viitor, ne oferă imaginea completă asupra modului în care economia, mediul, infrastructura şi aspectele sociale se pot imbunătăți.
   Prin elaborarea strategiei se oferă un cadru de lucru, astfel, după analiza nevoilor şi a perspectivelor fiecărui grup de interes se stabilesc obiective de dezvoltare şi se concretizează o serie de priorităţi şi măsuri pentru îndeplinirea obiectivelor. Strategia de dezvoltare pune la dispoziţia autorităţilor locale un ghid în vederea îmbunătăţirii vieţii în comună.
   Prin “Dezvoltare durabilă” se înţelege ca fiind "totalitatea formelor şi metodelor de dezvoltare socio-economică care se axează în primul rând pe asigurarea unui echilibru între aspectele sociale, economice, ecologice şi elementele capitalului natural”.
   Strategia trasează orientările generale ale dezvoltării viitoare a comunei din punct de vedere social, economic, cultural, etc., asigurând valorificarea resurselor materiale, financiare, informaţionale și umane de care dispune comuna.
   Planificarea strategică are drept scop maximizarea eficienţei utilizării resurselor locale şi dezvoltarea unei viziuni asupra viitorului comunităţii.
    BĂLAN IONEL - Primarul comunei Frecăței